Baldones pastaigu takas

Baldones pastaigu takas

02.07.2023

Ir svētdiena un laiks doties pastaigā. Galamērķis ir Baldones Riekstukalna taka. Kas mums un pamatā visiem ir zināms par Baldoni?

  • Baldone atrodas tikai aptuveni 30 km attālumā no Rīgas, kas nozīmē, ka ar auto tas ir ~45 minūšu brauciens;
  • Baldone labi pazīstama ar ārstnieciskajām dūņām, minerālūdeņiem un sēravotiem;
  • Baldone bijusi lielākā sēravotu un klimatiskā kūrvieta Krievijas impērijā;
  • Šobrīd ir atvērušās daudzas jaunas ārstniecības iestādes un produktus izmanto ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs;
  • Baldonē ir divas slēpošanas trases - Riekstukalns un Mežkalni, kas ziemā piedāvā slēpošanu un snowbordu.

Ko vēl vajadzētu zināt:

  • Cauri Baldonei vijās "Baldones stāstu taka", kurā var klausīties arī audio gidu, kas pastāstīs par konkrētās vietas nozīmi un vērtībām;
  • Riekstukalna takas sākumā ir izstādīta meža galerija, kas apkopo vairākus mākslas darbus, kas raksturo Baldoni un tās vērtības;
  • Baldonē joprojām sastopamas 20. gadsimta koka arhitektūras ēkas, kuras kādreiz kalpojušas kā pansijas jeb vasarnīcas kūrortpilsētas apmeklētājiem.

Nu ko, kaut ko zinām par Baldoni un ir laiks doties uz Baldoni.

Riekstukalna takas sākumā, egļu mežā, kas atrodas aiz Baldones Baltās pils, 2020. gada rudenī tika izvietotas dažādu Latvijas mākslinieku gleznas, tā izveidojot Meža galeriju. Visas gleznas vieno viens motīvs - Baldone un tās daba. Mākslinieki dažādās tehnikās ir uzgleznojuši dažādus gadalaikus un diennakts laikus. Mežā var ieraudzīt pūci, ķirzaku, briedi, dažādus ziedus, fejas un kalnus, mežu (mežā mežu 🙂 ) un daudz ko citu. Jāsaka, ka pateicoties tam, ka mākslas darbi ir gleznoti ar akrilu uz ūdensizturīga finiera un pārklāti ar vairākiem lakas slāņiem, arī pēc nepilniem trīs gadiem, gleznas ir lieliski saglabājušās.

Pēc gleznu galerijas apskates turpinām ceļu pa Riekstukalna taku, kas ir daļa no Lielā loka un ir aptuveni 5 kilometrus gara. Taka vijas caur skaistiem egļu mežiem līdz aktīvās atpūtas kompleksam "Riekstukalns" ar blakus esošo Riekstukalna torni un Baldones observatoriju. Pa ceļam ir iespēja apskatīt Pladu purvu un veikt vingrinājumus ķermenim, prātam un sirdij.

Riekstukalna taka ir daļa no Baldones Stāstu takas lielā loka. 

Marķēta līdz Baldones observatorijai un atpakaļ uz sākumu ar SARKANO pēdiņu marķējumu. Garums ir ap 10 km, 5 km vienā virzienā / viegls maršruts / 4 audiogida objekti / 3 stundas.

Svarīgi zināt!         

Ceļa segums – grants, iemītas takas. Nav ieteicams – ziemā, kad taka aizsnigusi un nav redzama, un vējainos apstākļos. Vietām pārkrituši koki, stāvas nogāzes.

https://turisms.kekava.lv/baldones-stastu-takas/#

Jāatzīst, ka mums gluži pie takas maršruta pieturēties nesanāca, jo pie Riekstukalna aizgājām pa labi, bet maršruts ved tālāk pa kreisi uz skatu torni un Baldones observatoriju. Šos objektus atstāsim kādai nākamajai reizei. Izvēlētais ceļš mūs aizved līdz Liliju ezeram. Jāatzīst, ka lieliska Instagram bilžu vieta. Ezers ir izveidojies piltuves veida ģipša iegruvumā. Krastā ir izvietota laipa ar trepēm, lai var izlīst no ūdens, bet izlasot, ka tā maksimālais dziļums ir divpadsmit metri un tas esot gana dūņains (kā jau purva ezers) vēlme peldēties pazūd, jo ne velti ir izvietota tāda zīmē un ieteikumi. Iespējams trepes ūdenī ir domātas tiem kas nemāk lasīt un ieklausīties veselajā saprātā.

Tālāk jau ceļš mūs ved atpakaļ Baldones virzienā gar vecajām observatorijas ēkām un jau uz šoseju pa kuru lēnām dodamies uz Baldoni, jo lielāks aplis nav ieplānots. Pa ceļam vēl papriecājamies par garo liepu aleju, kas ved uz Mercendarbes muižu (vēl viens apskates objekts).

Vēl pastaigas noslēgumā no ārpuses apskatām Baldones balto pili. Pils noteikti ir viena no skaistākajām Baldones ēkām, jau baltās krāsas un arhitektūras dēļ. Ēka ir vienkārša, tai ir divi torņi un priekšā liela terase. Pils priekšā ir atjaunota vēsturiskā strūklaka, kas tika izpostīta kara laikā ar lodi. Pili cēlis Baldones mežkungs Ādams Mickēvičs. Pirmā pasaules kara laikā pilī bija  izvietots krievu armijas hospitālis, bet vēlāk vācu armijas hospitālis. Pēc kara beigām pils kļuva par vienu no Baldones kūrvietas pansijām. Pēc otrā pasaules kara tā kļuva par vienu no Baldones sanatorijas korpusiem. Astoņdesmitajos gados pils piederēja Baldones slimnīcai. Tiesa gan slimnīcu tur neiekārtoja, bet ierīkoja kopmītnes, kur dzīvoja kolhoza strādnieki. Šodien pils ēkā ir ierīkota Jāņa Dūmiņa Baldones mūzikas skola.

Burtiski pāri ielai pretī pilij atrodas Arnolda Ziemeļa veidots zirgu tramvaja modelis. Tas parāda kā izskatījās tramvajs, kas kursēja Baldonē pirms 100 gadiem. Tramvaja līnija bija 12 kilometru gara un savienoja Daugmali ar Baldoni. Pāri Daugavai šim nolūkam tika ierīkots prāmis.

Zirgu tramvaja modelis ir publiski pieejams; tas parāda, kāds izskatījās tramvajs, kas kursēja Baldonē pirms 100 gadiem. Modeļa autors Arnolds Ziemelis, būvējot tramvaja modeli, izmantoja senās fotogrāfijas, lai jebkurš interesents varētu ieraudzīt, kā izskatījās transportlīdzeklis, kas savulaik nogādāja pasažierus no Daugmales uz Baldoni. Tramvaja sliežu līnija bija 12 km gara, un līdz autošosejas uzbūvēšanai bija ērtākais veids, kā nokļūt uz tolaik ļoti populāro Baldones kūrortu.

https://turisms.kekava.lv/zirgu-tramvaja-modelis/