Keilas ūdenskritums (Keila juga)

Keilas ūdenskritums (Keila juga)

29.04.2023

Keilas ūdenskritums (Keila juga) atrodas Igaunijas ziemeļos, tikai aptuveni pusstundas brauciena attālumā no Tallinas. Jāsaka, ka šis ūdenskritums mums patika vairāk par Jegalas ūdenskritumu (Jägala juga), lai arī šis krāšņais ūdenskritums ir trešais lielākais ūdenskritums visā Igaunijā.

Ūdenskritums ir sešus metrus augsts un vairākus desmitus metru plats. Interesants fakts, ka ūdenskritums tūkstošiem gadu laikā ir izgrauzis pamatīgu kanjonu un katru gadu Keilas ūdenskritums atkāpjas vēl par 9.7 mm.

Kad apmeklējām šo dabas brīnumu, tad redzējām, ka daudzi apmeklētāji nemaz nenokāpj lejā pie ūdenskrituma. Šauras kāpnītes uz leju, kas ved uz skatu platforma, ir paslēpušās aiz hidroelektrostacijas ēkas.

Pirmo reizi vēsturiskajās liecībās Keila-Joa ūdens dzirnas tika minētas 1555. gadā.
1928. gadā Keila-Joa hidroelektrostacija sāka ražot elektrību, vienlaicīgi šeit tika audzētas zivis un turpināja darboties arī vecās graudu dzirnavas.

1936. gadā tika paplašinātas zivju audzētavas palīgēkas, izbūvēts jauns ūdens ieguves kanāls un modernizēta elektrostacija. 1950.gadu beigās tika pabeigta vēl viena papildu celtne.

2005. gadā īpašnieks Eesti Energia atjaunoja  hidroelektrostacijai 20. gadsimta sākumam raksturīgo ārējo izskatu un vēsturisko kompleksu var apskatīt no ārpuses. 

Muižas ūdens dzirnas ir ierakstītas Valsts kultūras pieminekļu reģistrā

https://www.visitestonia.com/lv/keila-joa-hidroelektrostacija

Turpat blakus ūdenskritumam var aplūkot vienu no Igaunijas krāšņākajām atjaunotajām neogotikas stilā celtajām muižām, kas darbojas gan kā viesnīca un restorāns, gan arī kā muzejs.

Neogotikas stilā būvētais Keila-Joa muižas komplekss tika pabeigts 1833. gadā, un šī projekta autors ir Hans fon Stakenšneiders (Hans von Stackenschneider), kas vēlāk kļuva par vienu no svarīgākajiem vēstursikā stila pārstāvjiem Krievijā.

Keila-Joa muižas īpatnība ir lieliskā atrašanās vietā – dziļā ielejā plūstošā straujā upe, no 6 m augstuma krītošais čalojošais ūdenskritums, augsti krasti, no kuriem paveras brīnišķīgs skats uz apkārtējo dabu.

Muzejs un izstāžu zāle apmeklētājus gaida katru dienu. Piedāvājam gida pakalpojumus, iznomājam telpas pasākumu organizēšanai. Garšīgus ēdienus piedāvā restorāns "Schloss Fall".

Interesanta informācija: cariskās Krievijas himnas ”Dievs sargā ķeizaru!” mūzikas autors Aleksejs Lvovs pirmreizēji prezentēja to caram Nikolajam I Keila-Joā.

https://www.visitestonia.com/lv/keila-joa-muiza-un-muzejs-schloss-fall

Pēc ūdenskrituma apskates var doties pastaigā pa Keila-Joa parka dabas taku (Keila-Joa pargi loodusrada).