Pēterezera dabas taka

Pēterezera dabas taka

17.05.2020

Domāju, ka pamatoti varu teikt, ka Pēterezera dabas taka ir viena no interesantākajām takām, kas apmeklētas. Kad esat Mazirbes vai Slīteres pusē (pēc Slīteres dabas takas un Šlīteres bākas apmeklējuma), obligāti apmeklējiet šo taku un izbaudiet tās unikalitāti.

Sākumā grantēts celiņš ved pa priežu mežu, vēlāk celiņš sašaurinās un pārvēršas jau par taku. Taka met lokus pa visdažādākajiem biotopiem. Turpinājumā taka vijas caur unikālu, nekur citur pasaulē nesastopamu dabas veidojumu – kāpu un starpkāpu ieplaku sistēmu (kangari un vigas), kas veidojušies pirms aptuveni 6000 gadiem, kad šeit vēl veidojās Baltijas jūra.  Šajā posmā jārēķinās ar stāviem kāpumiem un gariem kāpņu posmiem. Kad aiz muguras jau esam nogājuši vairāk kā pusi ceļa, sākas interesantākais un skaistākais takas posms. Pārsteigums ir dēļu laipa gar purvaino Pīļu dīķa vigu un Pēterezera vigu. Pēc tam taka jau ved pa iestaigātu taku cauri priežu mežam.

Taka ved pāri senām kāpām (kangariem) un mitrām starpkāpu ieplakām (vigām), kas veidojušies pirms vairākiem tūkstošiem gadu, kad šeit vēl viļņojās jūra. Stiebrkalns ir sens jūras krasts, bet kangari un vigas ir Litorīnas jūras laiku kāpas un starpkāpu ieplakas. Senākos laikos daudziem kangariem un vigām bija nosaukumi, mūsdienās tos zina vairs retais. Nosaukumi (Vīškangars, Kusperlankviga u.c.) radušies no lībiešu valodas. Pēterezera dabas taka šķērso bijušo Ziemeļkurzemes šaursliežu dzelzceļa stigu, vienu no garākajiem un augstākajiem kangariem Stiebrkalnu un savulaik uzpludināto, bet vēlāk nolaisto Pīļu Dīķa vigu. Savdabīgu ainavu veido zāļu purviņi, lāmas, upītes un ezeriņi. Pavasaros un rudeņos vigas pārvēršas garenos, grūti pārejamos sezonas ezeriņos. Pēterezera vigā iegūluši trīs ezeri Lielais Pēterezers, Mazais Pēterezers un Pēterītis. Pēterezera viga bagāta ar retiem augiem, bezmugurkaulniekiem un citām aizsargājamām sugām.

https://slitere.lv/dabas-takas-4/2017/3/12/pterezera-dabas-taka