Ausekļu dzirnavas
Braucot uz Bārbeles zēnu pamatskolu ceļa malā pamanām norādi "Ausekļu dzirnavas" un nolemjam doties dzirnavas apskatīt. Cik gan liels bija mūsu izbrīns atklājot vienu fantastiski labi iekārtotu vietu. Esam vienīgie apmeklētāji un mums izdodas sastapt saimnieci, kas mūs labprāt izvadā pa ēkām un pilda mūsu ausis ar stāstiem iz dzīves. Nesteidzīgā pastaigā uzzinām kā šī vieta tiek labiekārtota, no kurienes kāda tehnika atvesta, kāda vēsture ir vējdzirnavām. Stāstījums ir tik piepildīts un bagāts ar emocijām, ka rodas izbrīns par cilvēku spēku visu šo paveikt ar savām rokām. Mums smalki izstāsta par pašām dzirnavām un no kurienes kādas detaļas vestas un kas ir palicis no vecajām dzirnavām. Atsevišķā mājiņā/klētī izvietots padomju, un ne tikai, lietu muzejs, kas jaunākajai paaudzei par dažām lietām izsauc smīnu, bet vecākā paaudze var gremdēties atmiņās.
Viennozīmīgi un obligāti apmeklējama vieta kur aizbraukt brīvdienās, ja ir vēlme uzzināt ko vairāk par vēsturi un paklausīties tiešām interesantu stāstījumu.
Bārbeles pagastā Iecavas upes ielokā no 2005. gada neatlaidīgi, soli pa solim, veidota atpūtas vieta un seno lauksaimniecības, mājsaimniecības priekšmetu muzejs “Ausekļu dzirnavas”. Vieta ar senu vēsturi, kur 1896. gadā uz Iecavas upes pirmoreiz tika iedarbinātas „Ausekļu” ūdens dzirnavas, kas darbojās līdz 1950. gadam.
Uzsākot vietas sakārtošanu, vecajos dzirnavu pamatos tika atrasts unikāls vēstījums, ko nākamajām paaudzēm rakstījuši pirmo dzirnavu būvētāji - tā ir nepārprotama zīme, ka uzsāktais darbs pie dzirnavām ir jāturpina.
Tagad šeit apskatāma lauku sēta ar atjaunotajām ūdensdzirnavām – iespēja redzēt graudu malšanas procesu (rupjmalšanu, grūbošanu un putraimu gatavošanu) un atpūsties banketu zālē, muzeja ēkām – Trīnes klēti, Smēdi, Vējdzirnavas, Klēti, Maizes māju, Ratu šķūni, Dampšķūni - izvietoti daudz interesantu un specifisku eksponātu.
2013. gadā “Ausekļu dzirnavām” asociācija “Lauku ceļotājs” piešķīra kultūras zīmi “Latviskais mantojums
”, to piešķir par latvisko tradīciju uzturēšanu mūsdienīgā tūrisma piedāvājumā. Tuvākā un tālākā apkārtnē muzejs atpazīstams ar rīkotajiem pasākumiem – “Sējas svētki” un “Pļaujas svētki”.