Sietiņiezis

Sietiņiezis

08.03.2020

Sietiņiezis ir viens no Latvijas skaistākajiem iežiem un lielākais baltā smilšakmens atsegums Baltijā. Tas ir apmēram 15m augsts un 400m garš. Viedokļi par Sietiņieža nosaukumu dalās. Viens uzskats vēsta, ka nosaukums radies no ieža izskata, kura virsma klāta ar savvaļas bišu veidotām aliņām, tādejādi veidojot īpatnēju sietiņu. Savukārt otrs uzskats vēsta, ka atsegums ir nosaukts pēc tuvējām Sietiņu mājām. Sietiņiezis, saulē sasilstot, uzglabā siltumu, tāpēc to savām kūniņām par mājvietu izvēlējusies kāda savvaļas zemes bišu suga. Tieši bites izveidojušas iezim unikālo sietiņu, ļaujot tam kūsāt dzīvības piepildītam!

Labiekārtotā dabas taka ir lokveida un tās apskatei nepieciešamas apmēram 45 minūtes. No tā dienvidu daļas paveras iespaidīgs skats uz Gaujas senleju, un tā apkārtnē plešas ainaviski priežu meži. Te vari aplūkot gan nelielas alas un nišas, gan erozijas gravas, kā arī veidojumus, kas atgādina stabus.

Iezī ir daudz dažāda platuma plaisu, senāk te atradās Latvijas dižākā dabiskā arka. Šeit atrodas arī 15 m augsts smilšakmens stabs – Velna papēdis – plaisu ierobežots smilšakmens izcilnis ar platformu galā, kas ar laiku var kļūt par smilšakmens stabu. Objekta saistība ar kultu izriet no teikām par Velna darbībām gan pie paša ieža, gan apkārtnē. Lielākais smilšakmens izcilnis Sietiņieža dienvidu daļā nosaukts par Velna papēdi - 15 m augsts smilšakmens stabs, plaisu ierobežots smilšakmens izcilnis ar platformu galā, kas ar laiku var kļūt par smilšakmens stabu. Dienvidu daļā, pie iegruvuma, atrodas arī Sietiņieža velnala. Sietiņieža velnala ir aptuveni 10,5 m gara. Ala unikāla ar to, ka tai abi gali vaļēji; te, netālu no agrākas, jau sagruvušās smilšakmens arkas vietas veidojas jauna arka.

„Kokmuižas pagastā Gaujas labajā krastā pie Sietiņu mājas atrodas tā sauktais Sietiņa iezis. Uz tā agrāk sēdējis velns, neviens mācītājs nav varējis to izdzīt, jo katram bijuši grēki. Beidzot Rubenes mācītājs aizdzen Velnu caur iezim Gaujas atvarā. Vēl tagad iezī palicis velna caurums, kur mazie velni nesuši akmeņus, bet, Sietiņu gailim dziedot, izmetuši tos Briežu muižas tīrumā. Viņi gribējuši taisīt tiltu par Gauju.” (23, 7306, tc. M.Ivane, 70 g. v., pierakstījis K. Bukums 1926. g. Valmieras novada teikas. 1999.) „Sietiņa iezī, bijušā Velna mājoklī, alā, perinājoties milzīgi lieli vanagi kā aitas, un tos iedzīvotāji saucot par būmaņiem.” (9679 Bukums, Sast. I. Ruberte. Valmieras novada teikas. 1999.) (Vairāk sk.: S. Laime, 2009)

https://www.senvietas.lv/sietiniezis-un-ta-velnala/

Ja vēl nezināt kur aizbraukt brīvdienās, tad šī ir viena top vietām.