Čužu purvs

Čužu purvs

24.06.2018

Čužu purvs ir vienīgā vieta Latvijā, kur tik lielā platībā savvaļā aug krūmu čuža jeb klinšrozīte. Mēs šeit bijām jūnijā, laikā kad čuža sāk ziedēt. Iespējams vajadzēja šo taku apmeklēt pāris nedēļas vēlāk. Taka atrodas burtiski pāris kilometru attālumā no Kandavas centra un tā ir aptuveni 4 kilometrus gara.

Braucienam speciāli negatavojamies un pat nebija speciāli meklēts kas tā par taku, kartē biju tikai atzīmējis, ka ir tāda taka. Taka kopumā ir labi izejama un daļā takas ir izbūvētas laipas. Ļoti patika, ka maršrutā ir izvietoti informācijas stendi, kas visai detalizēti pastāsta par Čužu purvu un tajā redzamajiem augiem.

Čužas purvs ir kaļķains zāļu purvs un tas atrodas uz kaļķaina pamata (dolomīta). Savukārt vēl zemāk atrodas 1 - 5 metrus  bieza saldūdens kaļķiežu kārta, ko 20. gadsimta 50. gados izmantoja lauksaimniecības zemju kaļķošanai, kā dēļ šī vieta varēja tikt arī iznīcināta. Pastaigas laikā vēl aizvien ir redzamas sekas. Nozīmīgi ir arī tas, ka šeit atrodas vairāki sēravoti, ko 20. gadsimta sākumā kopā ar purva dūņām izmantoja reimatisma ārstēšanai turpat uzbūvētajā dziedniecības iestādē, kas darbojās līdz 1940. gadam. Pašlaik ir saglabājušās tikai drupas. Starp sēravotiem var izcelt Velna acs avotu, no kura iztek  Velna acs strauts, kas tek cauri Čužu purvam, līdz ietek Abavā. Pašlaik avots atrodas privātā teritorijā, bet mēs līdz tam aizgājām, jo īpašnieks laipni to ir atļāvis.

Jauki, ka pie Abavas ir ierīkota atpūtas vieta un apskatāmas bebra celtnes. Patīkami apsēsties Abavas upes līkumā krastā un izbaudīt dabas dzīvību.

Kopumā jāsaka, ka šī bija laba ideja brīvdienu braucienam. Jauka un izzinoša pastaiga garantēta.

Teritorija veidota krūmu čužas aizsardzībai (vienīgā dabiskā čužas atradne Latvijā), vēlāk tā tika paplašināta un tajā ietilpst apkārtējie meži, pārejas purvi un dabiskie zālāji. Viens no nedaudzajiem purviem Latvijā, kurā sastopami sēravoti.
Liela saldūdens kaļķiežu atradne, kas agrāk izmantota derīgo izrakteņu ieguvei. Daudz retu augu un bezmugurkaulnieku sugu

https://www.daba.gov.lv/lv/cuzu-purvs